У Літературно-меморіальному музеї-квартирі П.Г. Тичини зберігається портрет поета, виконаний заслуженим художником Чуваської Республіки (РФ) Петром Миколайовичем Чичкановим (1922-2008), який ще відомий як письменник та перекладач.

Він народився 7 липня 1922 у селі Яманово (Яманкасси) Канашського району Чуваської Республіки . Навчався у Чебоксарському художньому училищі . У довоєнні роки працював літературним співробітником у місцевій газеті , згодом – художником – ретушером у типографії. В часи Другої світової війни закінчив техніко – артилерійське училище . Брав участь у боях  на Орловсько – Курській дузі . Після тяжкого поранення на початку 1945 року командуванням був направлений в одну із фронтових газет. До 1959 року працював у багатотиражній газеті Київського воєнного округу. Демобілізувавшись працював членом редколегії і головним художником журналу” Україна”  (м. Київ).

Ось у цей час Петро Чичканов і познайомився із Павлом Тичиною. Нині у колишньому помешканні поета розташований Літературно – меморіальний музей – квартира Павла Тичини. Збереглось багато журналів, що їх передплачував Павло Григорович, а після його смерті – дружина Лідія Петрівна . Серед них чимало  номерів різних років видань журналу “Україна”, у редакції якого працював П. Чичканов.

Доля П. Чичканова склалася так, що більшу  частину свого  життя він прожив у Києві і полюбив Україну назавжди, але не поривав зв’язки із Чувашією. На сторінках часопису публікував твори чуваських письменників і поетів у власному перекладі. Його співвітчизники читали твори І. Котляревського, Т. Шевченка, П. Тичини у перекладах свого земляка .

Павла Тичину та Петра Чичканова поєднувала літературна діяльність та любов до рідного слова, а також прагнення передати його красу іншим народам. Павло Тичина також перекладав з чуваської мови поезії М. Сеспеля, П. Хузангая та інших.

У 1971 році П. Тичина відзначав 70 років із дня народження та 50 років творчої діяльності. Літературний світ України відзначав цю дату, вітаючи знаменитого поета. Під час урочистого засідання П.Чичканов виконав тушшю на аркуші крейдяного паперу графічний портрет ювіляра. Лаконічними лініями художник передав і особливості зовнішності портретованого, і заглибленість його у власний внутрішній світ, що було дуже характерним для П. Тичини. Під портретом – дарчий напис художника:”П. Чичканов. 26.01.1961. Дорогому Павлові Григоровичу в день народження.” Під ним чуваською та українською мовами написані тексти:

 

 

“Не сімдесят дзвінких пісень

І п”ятдесят мелодій чистих

Вам піднесу у цей я день –

Ясний, святково урочистий,-

Хай зміст пісень і їх секрет

Вам розповість оцей портрет.

27.01.1961.”

Минули роки, за невідомих обставин цей портрет був пошкоджений: у верхній частині з’явився розріз із забрудненням, що переходив на зображення та утворював фігурний розрив із відставанням від фактур. Утворилися невеликі зім’ятості по всій поверхні, заломи та розриви по краях.

Для того  щоб зберегти портрет та ліквідувати пошкодження необхідно було провести з ним комплекс  реставраційно-консерваційних заходів ,тому у серпні 2016 року експонат було передано до Національного науково-реставраційного центру України до науково – дослідного відділу реставрації творів графіки. Художниками-реставраторами вищої кваліфікаційної категорії Яценко Г. С. та першої категорії Ткаченко Н. О., Яценко С. О. було обстежено експонат та призначено послідовне виконання заходів щодо його реставрації.

До речі, до кожного графічного твору, що потрапив до Центру для  реставрації, колектив відділу ставиться однаково трепетно, професійно та з великою відповідальністю.  Поряд із роботами дуже відомих авторів був реставрований і портрет П.Тичини роботи художника М. Чичканова. Консерваційно-реставраційні заходи по видаленню забруднення та усуненню механічних пошкоджень з високим професійним рівнем здійснила художник – реставратор  Ольга Сергіївна Бублик. Вона видалила поверхневі забруднення ,підклеїла  та укріпила розриви, затонувала тушшю місця розривів фарбового шару. Робота набула експозиційного вигляду.

Нині цей портрет експонується на культурно – мистецькому виставковому проекті “Духовна велич: меморії видатних українців. Наукова реставрація”. до 30 – річчя Незалежності України у Національному музеї Тараса Шевченка, а після завершення проекту буде повернений до Літературно – меморіального музею – квартири П.Г. Тичини.

Провідний науковий співробітник наукового відділу фондово-експозиційної роботи

Дворниченко Тамара Пилипівна

Категорії: Дослідження